Otse põhisisu juurde

Palju õnne sünnipäevaks!

Käisin raamatukogus, et võtta raamat "Eesti postkaart 1894-1994", millele Facebooki postkaardigrupis viidati ning suurema osa infost, mis siinses postituses on esitatud, olen leidnud tänu sellesama grupi liikmete abile. 

Niisiis mul on kolm sarnase kujundusega postkaarti erinevate saarte rahvariietega. Neil pole märgitud ei aastaarvu ega kunstniku nime. Esiküljel on vaid kunstniku initsiaalid "KH". 

Kui need kaardid ostsin, siis öeldi, et need on pärit enne 1945. aastat. No väike juhis seegi. Pealegi olen varemgi lugenud, et enne 50ndaid ei olnud tavaks postaartide autoreid märkida, sest postkaardi kujundaja ametit ei peetud kuigi prestiižseks. No seega aimasin, et need kaardid pärinevad tõenäoliselt 1920-1940ndatest. 

Raamatukogust võetud raamatus leidub üks kaart sarnaste initsiaalidega ning selle juurde on kirjutatud: "Küllaltki meeldiv sari (10 kaarti) eesti rahvarõivastest ilmus Tallinnas 1930. aastatel baltisaksa kunstniku K. Hoerschelmanni joonistuste järgi. Rahvusromantika hakkas domineerima ka õnnitluskaartidel." 

Siit saame teada, et nende kaartide kujundaja on Karl Hoerschelmann.

Karl Hoerschelmann on sündinud minust täpselt 94 aastat varem, meie sünni(aasta)päev on 26. veebruaril. Inglise keeles võib sellisel puhul öelda, et oleme "birthday twins" (ehk sünnipäevakaksikud), kuid eesti keeles vaste puudub. 





Karl Hoerschelmann (1899-1951) oli vene poeet, proosakirjanik, esseist.

Hoerschelmann pärines mitmeharulisest baltisaksa suguvõsast, kelle esivanemad tulid Eestisse juba 18. sajandil. Ta sai hariduse venemaal ning pidas end vene kultuuri esindajaks. Sõja ajal sattus ta Türgisse, kuid pääses 1922. aastal Eestisse. Pärast seda töötas K. Hoerschelmann esialgu lihttöölisena saeveskis, hiljem joonestajana Põllumajanduse ministeeriumis ning 1930. aastatel joonistajana tekstiilivabrikus.

Vaba aja pühendas Hoerschelmann kirjandusele ja kunstile hoolimata erialase kunstihariduse puudumisest. Tema töid eksponeeriti nii kohalikel kunstinäitustel kui ka Eesti kunsti näitustel välismaal (Helsingis, Lübeckis, Kielis, Königsbergis). K. Hoerschelmann tegutses ka raamatuillustraatorina ning joonistas teatridekoratsioone (näit. 1930. a „Estonias” lavastatud L. Delibes’i ooperi Lakmé dekoratsioonide eskiisid).

1930. aastatel hakkas K. Hoerschelmann rohkem keskenduma kirjanduslikule tegevusele ning kunstiharrastus jäi tagaplaanile.

1940. a. mais lahkus Hoerschelmannide perekond Saksamaale Baieri väikelinna Eichstätti. Kindlat töökohta K. Hoerschelmannil ei õnnestunud leida ning ta teenis elatist jõulukaartide valmistamise ja suveniiride kujundamisega, üks regulaarsemaid sissetulekuallikaid oli illustratsioonide joonistamine Baieri katoliikliku ajakirja Schutzengel Freund der Kinder jaoks.

Viide:

http://dspace.ut.ee/bitstream/handle/10062/46344/f182_hoerschelmann.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Raamat "Eesti postkaart 1894-1994"
Koostanud Rein Loodus ja Valdeko Vende


Kommentaarid

  1. Milline suurepärane kokkusattumus ja perfektne kingitus visale hingele, kes ei jätnud jonni, vaid leidis autori! See on otsekui terekäsi minevikust... Tubli töö!

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Kahepoolsed postkaardid ERMist

Need murtavad postkaardid on välja andnud Eesti Rahva Muuseum aastal 2009, kui ERMil oli suur juubel: ERM 100. Kaardid on koostatud Ilmari Mannineni raamatu "Eesti rahvariiete ajalugu" ainetel.  Ernst Hermann Schlichting. Vormsilased tantsupeol/Noarootsi seppel ehk pruudi peakate/Vormsi pastlad Friedrich Sigismund Stern. Jämaja naine/Jämaja üll ehk naiste talvemüts/Jämaja ühe voldikimbuga kampsun Rahvariietes Pühalepa naine/Hiiumaa palmik/Reigi tanu/Pühalepa rõhtudega vöö Kihelkonna mehed viivad omapruulitud õlut naabritele maitsta/ Mustjala luhki hännaga meeste jakk/Kärla sukk/Kaarma meeste vöö Rahvariietes Lihula naine/Lihula pottmüts/kahekordsete kodaratega raha (Vigala) Rahvariietes Muhu naised/Muhu pulmapõll/Muhu kingad Rahvariietes Setu mehed/Setumaa sukakirjad Vana abielupaar moest läinud kirikuriietes (Mustjala)/Mustjala tanud/Mustjala meeste vöö

Saarte rahvarõivad. Vive Tolli 1973

12 postkaardist koosneva Eesti saarte rahvarõivaid kujutava komplekti on kujundanud Vive Tolli. Komplekt on välja atud aastal 1973. Saarte rahvarõivaid iseloomuistav tekst postkaartide ümbrise tagaküljel: Eesti NSV 1äänepiiril asuvatel saartel (Saaremaa, Hiiumaa, Muhu ja Kihnu) olid rahvarðivad tugeva paikkondliku omapäraga. Eriti mitmekesised olid rahvarõivad naistel, kujunedes mitte ainult igal saarel, vaid ka suuremate saarte (Saaremaa, Hiiumaa) igas kihelkonnas eriilmeliseks. Saarte naiserõivastuse üheks erinevuseks, võrreldes mandri-Eestiga, oli see, et vanemat tüüpi ühevärvilised seelikud püsisid siin kaua, kujunesid aga järk-järgult laienevate allääreviirutustega põikitriibulisteks. Uuemamoeline pikitriibuline seelik levis saartel alles 19. saj. keskpaigast alates, kusjuures Sõrve poolsaarele (Anseküla ja Jämaja kihelkond) ta üldse ei jõudnudki. Saarte seelikud olid plisseetaoliselt tihedasti kurrutatud. Naised nägid palju vaeva, hautades seelikuid kuumade leibade all. ...